Uddrag fra’Veje mod det inderste – efterår 2024'
VIDEOKLIP 3 | 6:58 min
Kærlighed
en dør til det inderste
I videoklippet her beskriver Jes Bertelsen hvordan hjertefølelserne er en dør til dybere spirituel praksis. Hjertefølelser som kærlighed, taknemmelighed og medfølelse har naturligt retning mod at skabe forbindelse til andre levende organismer. Sansningen af hjertefølelserne kombineret med afspændt vågenhed, et slip i fokus, giver således retning mod opvågning og enhedsbevidsthed.
VIDEOKLIP 2 | 6:04 min
Stjernehimlen & praksis
grundforskning i meditation
I videoklippet her opfordrer Jes Bertelsen deltagerne til at eksperimentere med at få nogle erfaringer med at meditere liggende under nattens stjernehimmel. I denne legende praksis inddrages en viden om, at i et enkelt DNA-molekyle i vores celler, er der lige så mange atomer som i en mellemstor galakse.
VIDEOKLIP 1 | 9:22 min
Falde i staver
Forformer til dybere praksis
I videoen guider Jes, hvordan man gennem blød defokusering af opmærksomheden kan tillade at slippe fokus på sindets indhold. Fornemmelsen af at falde i staver kan åbne til et dybere lag af praksis. Praksisøjeblikke, hvor alt går i stå. Afspændt og åbent.
Foto: Anne-Li Engström
Undervisningen udgangspunkt i en af de naturlige for-former til praksis, som mange mennesker kender fra barndommen: at falde i staver. Mere om temaet i samlingen praksistekster: DEL 1 – Falde i staver. Gå i stå: og himmel og jord står i ét >>
PRAKSISTEKSTER
ENHEDSBEVIDSTHEDENS NATURLIGE OG ALMENMENNESKELIGE FORFORMER
af Jes Bertelsen
Jes peger i forordet på almene og spontane forformer for kontakt med den naturligt medfølende enhedsbevidsthed, fra vi som små børn stiller spørgsmål som Har Gud en navle? og videre op igennem livet. Jes peger på at det vil være hensigtsmæssigt at få sådanne almene erfaringer frem i lyset, opbygge et sprog for dem og bevidstgøre deres kvalitet. Ned igennem tekstsamlingen udfoldes en række mangefacetterede eksempler, hvor sådanne forformer optræder.
Praksis teksterne gives frit ud til alle med håb om at de kan tjene som afsæt og inspiration både til kommende online undervisning og videre frem i ens praksisliv.
Teksterne findes foreløbigt kun i elektronisk form, hvor de her kan læses og downloades. Man er meget velkommen til at dele denne side med mennesker som kan have glæde af teksterne.
DEL 1
Falde i staver. Gå i stå: og himmel og jord står i ét
DEL 2
Horisonten, stjernehimlen og bevidsthedens oprindelse
– om ophævelsen af forskellen mellem ude og ude
DEL 3
Universets og bevidsthedens tidløse oprindelse
DEL 4
Solen, jorden, bevægelse og stilstand
– om modsætninger, deres samtidighed og transcendens
For at læse den enkelte del, tryk på forsidebillede.
For download af pdf, tryk derefter på de tre prikker i feltet under bogsiden.

AUDIOKLIP 1 | 3:49 min
Falde i staver
Uddrag af praksistekster – DEL 1
Indtalt af Martin Guldberg
Foto af Jes Bertelsen: Anne-Li Engström
AUDIOKLIP 2 | 3:24 min
Stjernehimmelen
Uddrag af praksistekster – DEL 2
Indtalt af Katinka Gøtzsche
Foto af Jes Bertelsen: Anne-Li Engström